Co to jest HTTPS?

https-co-to-jest

Na skróty

Kiedy pierwszy raz wpisujesz adres strony w przeglądarkę, prawdopodobnie rzadko zwracasz uwagę na te małe “s” na końcu “http”. To jednak bardzo ważne “s”, które oznacza “bezpieczny”. HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) to technologia, która zapewnia, że twoje dane przesyłane do i z witryny są chronione. Jest to rozszerzona wersja HTTP, standardowego protokołu, którym przeglądarki komunikują się ze stronami internetowymi.

 

Dlaczego HTTPS jest tak ważny?

Możesz pomyśleć: “Moja strona to tylko blog, dlaczego miałbym się przejmować HTTPS?. Prawda jest taka, że bez względu na rodzaj strony, strona z certyfikatem SSL  ma kluczowe znaczenie dla każdego, kto przegląda Internet. Chroni prywatność użytkowników, dane transakcyjne i buduje zaufanie do witryny.

 

Różnice między HTTP a HTTPS

Podstawową różnicą między nimi jest bezpieczeństwo. HTTP przesyła dane w formie jawnej, co oznacza, że potencjalnie mogą być one przechwycone lub zmieniane przez osoby trzecie. HTTPS za pomocą certyfikatów SSL/TLS szyfruje te dane, czyniąc je nieczytelnymi dla niepowołanych osób.

 

Jak działa ?

  • Klucze i certyfikaty SSL/TLS

Proces jego działania  opiera się na kryptografii asymetrycznej. Strony używają par kluczy: publicznego i prywatnego. Klucz publiczny jest dostępny dla wszystkich, natomiast klucz prywatny jest tajny. Kiedy odwiedzający witrynę chce nawiązać bezpieczne połączenie, jego przeglądarka używa klucza publicznego serwera do szyfrowania informacji.

  • Proces nawiązywania połączenia

W chwili, gdy przeglądarka użytkownika próbuje nawiązać połączenie z witryną działającą na HTTPS, odbywa się proces “handshake”, który zapewnia, że obie strony posiadają prawidłowe certyfikaty i są tym, za kogo się podają.

Zalety używania

  • Bezpieczeństwo danych

Dzięki szyfrowaniu danych, osoby trzecie nie mają dostępu do informacji, które przesyłasz lub odbierasz. Jeśli masz sklep internetowy lub witrynę, na której użytkownicy logują się, podają dane osobowe, czy dokonują płatności, protokół ten jest absolutnie konieczny.

  • Uwierzytelnianie i integralność

Kiedy Twoja strona internetowa korzysta z tego zabezpieczenia, użytkownicy mają pewność, że komunikują się z prawdziwą witryną, a nie z jej fałszywą kopią stworzoną przez oszustów.

Google od lat promuje strony korzystające z tego protokołu, przyznając im wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Wdrażanie na stronie internetowej

  • Wybór dostawcy certyfikatu

Nie wszystkie certyfikaty SSL/TLS są takie same. Ważne jest, by wybrać renomowanego dostawcę, który zapewni wsparcie i gwarancję bezpieczeństwa.

  • Konfiguracja serwera

To etap techniczny, który może wymagać wsparcia specjalisty. Ważne jest, by prawidłowo skonfigurować serwer, by korzystał z certyfikatu i zapewniał bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

  • Upewnij się, że wszystko działa

Po wdrożeniu warto korzystać z narzędzi do testowania bezpieczeństwa strony. Dzięki nim upewnisz się, że wszystko działa, jak powinno.

Podsumowanie - HTTPS

W dobie cyfrowej transformacji i rosnącej liczby zagrożeń w sieci, ignorowanie standardów bezpieczeństwa jest równoznaczne z lekceważeniem prywatności i integralności danych użytkowników. Dla doświadczonego programisty jasne jest, że certyfikat ssl nie jest tylko “dodatkiem” czy “opcją”, ale koniecznością w architekturze każdej nowoczesnej strony internetowej. Implementacja tego protokołu to nie tylko dbałość o reputację i zaufanie w oczach użytkowników, ale również konieczny krok do utrzymania konkurencyjności w wynikach wyszukiwania Google. Co więcej, korzystając z nowoczesnych narzędzi i technologii, przyspieszenie witryny z SSL staje się porównywalne z tradycyjnym HTTP. W erze, gdy dane są nowym “złotem”, odpowiedzialność za ich ochronę spoczywa na barkach każdego twórcy witryn. W związku z tym, każdy programista, niezależnie od stopnia zaawansowania, powinien być świadomy znaczenia i korzyści płynących z tego wdrożenia.

Potrzebujesz nowej strony internetowej?

Udostępnij
Picture of Paweł Łygoński CEO

Paweł Łygoński CEO

Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki, na cuda trzeba poczekać ;))